Bylica piołun to ziele, które wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu problemów trawiennych, przy dolegliwościach kobiecych i zwalczaniu pasożytów. Jakie dokładnie wykazuje właściwości? Jak można go skutecznie stosować?
Piołun – podstawowe informacje
Bylica piołun, inaczej pańskie ziele, wermut, psia ruta, absynt to bylina występująca naturalnie w różnych zakątkach świata. Wykazuje zdolność przetrwania nawet w trudniejszych warunkach, dlatego rośnie nie tylko w Europie, ale także Ameryce Północnej, Azji i wybranych obszarach Afryki. W Polsce piołun znajduje zastosowanie lecznicze – zbierany jest w okresie kwitnienia, czyli zwykle w połowie lub pod koniec kwietnia.
Jakie właściwości zdrowotne wykazuje piołun?
Bylica piołun wykazuje właściwości zdrowotne, w tym takie jak:
- bakteriobójcze,
- przeciwskurczowe,
- przeciwzapalne,
- żółciopędne,
- zwalczające pasożyty.
Wynikają one z zawartych w niej substancji: soli mineralnych, garbników, olejków eterycznych czy flawonoidów. Dzięki temu piołun wpływa korzystnie na układ pokarmowy: niestrawność lub przy nieżycie żołądka. Napar z piołunu stosowany jest przy problemach ze zgagą, uczuciem ciężkości w żołądki czy wzdęciami. Znajdujące się w nim roślinie związki wspierają procesy oczyszczania wątroby oraz transportu żółci z woreczka żółciowego do dwunastnicy. Piołun pobudza także apetyt. Pomaga uregulować cykle menstruacyjne, wspomaga walkę z pasożytami znajdującymi się w układzie pokarmowym. Olejek z piołunu może być także stosowany zewnętrznie w formie naparów, wcierek czy okładów na włosy i skórę.